Len

Len niebielony, z certyfikatem Oeko-tex – wykorzystujemy go do stworzenia poszewki zewnętrznej wezgłowia i akcesoriów. Wśród tkanin, z których chciałyśmy robić nasze produkty, nie mogło zabraknąć króla wszystkich naturalnych tkanin, czyli lnu. Jest to naturalny, biodegradowalny i ekologiczny materiał o niezwykłych właściwościach, co potwierdzają badania Instytutu Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich.

Historia lnu jest niezwykle ciekawa, ponieważ len był pierwszym materiałem tekstylnym wyprodukowanym przez człowieka — najstarsze skrawki lnianego płótna znaleziono w prehistorycznych jaskiniach na Kaukazie i szacuje się, że mają 38 000 lat. Naprawdę popularny stał się w starożytnym Egipcie, gdzie datowanie węglem dowiodło, że len był używany jako odzież już 8000 lat p.n.e. Egipcjanie prowadzili gospodarkę bezgotówkową, w której zamiast gotówki wymieniano towary na inne dobra o równoważnej wartości. Jako materiał używany do wszystkiego, od odzieży dziennej po bandaże mumii, len był fundamentalną częścią tej gospodarki. Chłonny i przewodzący ciepło len idealnie sprawdzał się w gorącym egipskim klimacie. Nawet dzisiaj płótno lniane używane w egipskich grobowcach jest dobrze zachowane.

Dwa tysiące lat później len był wykorzystywany już prawie wszędzie na świecie. Starożytni Fenicjanie eksportowali przędzę lnianą do Szkocji, Persji, Indii i Chin. W chłodniejszych regionach Europy z lnu szyto m.in. koszule i bieliznę. Obok wełny len stał się podstawowym włóknem, a o jego popularności niech świadczy to, że od jego nazwy wzięły swój początek słowa „podszewka” i „bielizna” (linen - lining - lingerie).

Tkanina lniana wytwarzana jest z rośliny lnu, a dokładniej z włókien celulozowych, które rosną wewnątrz łodyg tej rośliny. Rośnie ona w cyklu rocznym i nie wymaga dużej ilości wody ani dbania o nią, dzięki czemu przez wieki rosła nawet w najtrudniejszych warunkach np. w starożytnym Egipcie. Poniżej w punktach wypisujemy, co len ma do zaoferowania:

Należy jednak pamiętać, że len, jako tkanina naturalna jest bardzo gniotliwy oraz posiada również małe niedoskonałości, takie jak zgrubienia i węzełki.